Türkiye Cumhuriyeti

T.C.Guanco Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2015 Milletvekili Seçimlerinde Vatandaşlarımızın Oy Kullanmaları , 09.02.2015

DUYURU

2015 Milletvekili Genel Seçimlerinin ülkemizde 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacağı Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmıştır. Bu çerçevede, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanacağı tarihler de kararlaştırılmış ve sözkonusu seçimler için Başkonsolosluğumuzdaki oy verme günü “31 Mayıs 2015, Pazar” olarak tespit edilmiştir.

Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın milletvekili genel seçimlerinde oy kullanabilmeleri için mutlaka “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne  kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Yurtdışı Seçmen Kütüğünden kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi mümkün olamayacaktır. Bu itibarla, vatandaşlarımızın “Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) kontrol etmeleri önem taşımaktadır. Ayrıca, vatandaşlarımızın sözkonusu web sitesi üzerinden seçmen kütüklerine şahsi e-posta adreslerini de kaydetmeleri halinde, YSK tarafından seçimlerle ilgili yayınlanacak duyuruları e-posta ile almaları mümkün olabilecektir.


Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan ve daha önce adres beyanı yapmayan vatandaşlarımızın en geç 13 Mart 2015, Cuma günü mesai bitimine kadar  Başkonsolosluğumuzda adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, YSK tarafından belirlenecek seçmen listelerine girmeleri mümkün olmayacak ve dolayısıyla oy kullanamayacaklardır.

 

Milletvekili genel seçimlerinde oy kullanmak için randevu alınması uygulamasına son verilmiştir. Bu itibarla vatandaşlarımız oylarını randevusuz olarak, 31 Mayıs 2015 günü 10.00-19.00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuzda kurulacak sandıkta kullanabileceklerdir.

Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken mutlaka üzerinde T.C. Kimlik numaraları yeralan nüfus cüzdanlarını veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Kimliksiz oy kullandırılması mümkün olamayacaktır.

 

Belirlenen oy verme gününde oyunu kullanamayacak olan seçmenler, 08 Mayıs 2015 tarihinden itibaren gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebileceklerdir.

 

Seçimlerle ilgili güncel duyurulara Başkonsolosluğumuz web sitesinde (www.guangzhou.bk.mfa.gov.tr) yer verilmeye devam edilecektir. Vatandaşlarımızın seçimlerle ilgili sorularını veya ilave bilgi taleplerini, Başkonsolosluğumuza telefonla veya e-posta yoluyla iletmesi de tabiatıyla mümkündür.

 

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

 

T.C. Guanco Başkonsolosluğu