Türkiye Cumhuriyeti

T.C.Guanco Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylaması , 14.02.2017

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında, yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları şarttır.

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü” 18 Şubat 2017 Cumartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) www.ysk.gov.tr adresi üzerinden ilan edilecektir. (26 Şubat 2017 Pazar günü saat 17: 00’ye kadar yurtdışı seçmen kütüğündeki kayıtlara yönelik itirazlar yapılabilecek olup, 10 Mart 2017 tarihi itibariyle yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri kesinleşecektir.)

ÖNEMLİ NOT 1: Halkoylamasında oy kullanmak isteyen ve Yurtdışı Seçmen Kütüğüne henzü kayıt (adres beyanı) yaptırmamış olan vatandaşlarımızın, 17 Şubat Cuma akşamına kadar Başkonsolosluğumuza müracaat ederek adres beyanı yaptırmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT 2: Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sadece bağlı bulundukları temsilcilikte (Büyükelçilik/Başkonsolosluk) oy kullanmaları yönündeki sınırlama YSK’nın 12.01.2017 ve 27 sayılı kararı çerçevesinde kalkmıştır. Bu itibarla, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler, yurtdışındaki oy verme günlerinde, bulundukları yerdeki temsilcilikte (sandık açılan herhangi bir Büyükelçilik veya Başkonsoloslukta) oy kullanabileceklerdir.

ÖNEMLİ NOT 3: Halkoylaması için Guanco’da hangi tarihte sandık açılacağı bilahare duyurulacaktır.


Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.