Türkiye Cumhuriyeti

T.C.Guanco Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Pasaport Kaybı, 22.11.2013

Türk Vatandaşları, Başkonsolosluğumuzda yaptıracakları tüm işlemler için öncelikle Başkonsolosluğumuza kayıt olması gerekmektedir. Kayıt için gereken belgeler:

1. Başvuru Formu (Başkonsolosluğumuzca verilecektir)

2. Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve vizelerinin fotokopisi

3. 1 adet fotoğraf

 

- Pasaport kaybı durumunda yapılması gerekenler nedir?

Pasaport kaybı durumunda Türkiye’ye dönüşünüzü teminen Başkonsolosluğumuz tarafından (Pasaportunuzu Pekin Büyükelçiliğimiz ya da Şanghay veya Hong Kong Başkonsolosluklarımızın görev bölgesinde kaybetmeniz durumunda, anılan Büyükelçiliğimiz ya da Başkonsolosluklarımızca) geçici pasaport düzenlenmektedir.

Geçici pasaport düzenlenebilmesi için öncelikle pasaportu kaybettiğiniz bölgedeki polis karakolundan, üzerinde pasaportun seri numarasının kayıtlı olduğu "pasaport kayıp belgesi (Report of loss of Passport) (护照遗失证明)” almanız gerekmektedir. Akabinde “Report of loss of Pasaport” Belgesi ile Çin Halk Cumhuriyeti Göçmenlik Bürosu’na (Immigration Office) gidip pasaportun kaybedildiğine dair kayıt yaptırılması gerekmektedir. Daha sonra kayıp belgesi, nüfus cüzdanınız ve bir adet vesikalık fotoğraf (50 mm x 50 mm ebatlarında) ile birlikte Başkonsolosluğumuza başvurmanız durumunda geçici pasaport aynı gün içinde düzenlenebilmektedir. Son olarak, Başkonsolosluğumuzca düzenlenen geçici pasaporta ÇHC Göçmenlik Bürosundan (Immigration Office) “çıkış vizesi” alınması gerekmektedir.

Not: Geçici pasaportların geçerlilik süresi düzenlendiği günden itibaren bir aydır ve sadece T.C. vatandaşlarının Türkiye’ye dönüşlerini teminen düzenlenmektedir. Türkiye’ye giriş yapılan sınır kapısındaki sınır polisi tarafından geçici pasaportlara el konulmaktadır.

 

Guangzhou Göçmenlik Bürosu - Immigration Office (广州市公安局出入境管理处)

Adres: 广州市越秀区, 解放南路155号, Tel: +86 20 8315 8000

Web Adresi: www.gzjd.gov.cn