Türkiye Cumhuriyeti

T.C.Guanco Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Montaj Amaçlı Vize Başvurusu, 21.10.2013

- ÇHC’den ithal ettiğiniz makinenin kurulumu için davet edeceğiniz Çin uyruklu personelin vize işlemleri için hangi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir?

1. Başvuru sahibi tarafından Türkçe, İngilizce veya pinyin “拼音” olarak doldurulacak olan Başvuru Formu

2. Başkonsolosluğumuza hitaben firma antetli kağıdına yazılmış ve firmanızın bağlı bulunduğu ticaret odası tarafından onaylanmış davet mektubunun aslı. (Faks ya da e-posta yoluyla gönderilen davet mektupları işleme alınmamaktadır)

3. ÇHC' deki firma tarafından hazırlanmış ve bağlı bulunduğu ticaret odası (China Council for the Promotion of International Trade-CCPIT) tarafından onaylanmış görevlendirme yazısının aslı

4. CCPIT onaylı ticaret ruhsatının fotokopisi

CCPIT Adres: Rm 809, World Trade Center, Nan Tower, Huanshi Dong Lu, No: 371,  Guangzhou,  Guangdong (广东省广州市环市东路371号世界贸易中心南塔809室) Tel: +86-20- 87305314; 87305324; 87318285

5. ÇHC' den makine satın alındığını ispatlayan fatura ve gümrük belgelerinin örnekleri

6. Başvuru sahibinin diploması ya da işvereni tarafından düzenlenmiş, teknisyen/mühendis olduğunu tasdik eden belge

7. Pasaportun aslı ve bir adet fotokopisi

8. Bir adet vesikalık fotoğraf

Not: Montaj amaçlı vizeler tek girişli ve üç aya kadar ikamet süreli olarak verilebilmektedir. Bu tür vizeleri ancak İçişleri Bakanlığı'ndan alınacak talimata göre verilebileceğinden işlemin tamamlanması 6-8 haftalık bir süre gerektirmektedir. Montaj amaçlı vize bir yıllık süre zarfında sadece bir defa verilebilmektedir.

 

2013 yılı için tek giriş vize harç bedeli: 375 RMB